Obrazek nagłówkowy

Zdjęcia od mieszkańców

Jednym z najważniejszych bydgoskich wydarzeń w roku 2024 jest 600-lecie istnienia Fordonu, niegdyś odrębnego miasta, a od 51 lat jednej z największych dzielnic Bydgoszczy. W związku z tym Młyny Rothera wraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Starego Fordonu zorganizowały w lipcu dwa wydarzenia w trakcie których mieszkańcy podzielili się swoimi zdjęciami i wspomnieniami.

obrazy

Bronisława Rzadkosz na ulicy Wiejskiej w Fordonie

Bronisława Rzadkosz (matka Czesława Rzadkosza) z kurą na ulicy Wiejskiej w Fordonie. Lata 40. lub 50. Autor nieznany. Ze zbiorów Hanny Rzadkosz-Florkowskiej

Dzwonnica kościoła pw. św. Mikołaja w Fordonie po spaleniu

Dzwonnica kościoła pw. św. Mikołaja w Fordonie po spaleniu. Czerwiec 1980. Autor Czesław Rzadkosz. Ze zbiorów Hanny Rzadkosz-Florkowskiej.

Fordońscy wędkarze, lata 50. XX wieku.

Fordońscy wędkarze. 2 od prawej w dolnym rzędzie Andrzej Kwiatkowski. Lata 50. XX wieku. Autor nieznany. Ze zbiorów Hanny Rzadkosz-Florkowskiej.
Czarno-białe zdjęcie, przedstawia osoby płynące drewnianą łodzią

Drewniana łódź z pasażerami na Wiśle

Drewniana łódź z pasażerami na Wiśle. Rodzina Pana Lorentza. Przełom lat 40. i 50. XX wieku. Autor nieznany. Ze zbiorów Hanny Rzadkosz-Florkowskiej

Widok z mostu na Fordon nad Wisłą

Widok z mostu na Fordon nad Wisłą, 1988 rok. Nie ma jeszcze żwirowni nad rzeką. Autorka Hanna Rzadkosz-Flokowska, ze zbiorów autorki.

Czesław Rzadkosz na drzewie nad Wisłą w Fordonie

16-letni Czesław Rzadkosz na drzewie nad Wisłą w Fordonie. 1947 rok. Autor nieznany. Ze zbiorów Hanny Rzadkosz-Florkowskiej.

Danuta i Czesław Rzadkosz na moście w Fordonie

Danuta i Czesław Rzadkosz na moście w Fordonie. Zdjęcie zrobione krótko po wyjściu Czesława z więzienia politycznego. Wiosna 1957. Autor nieznany. Ze zbiorów Hanny Rzadkosz-Florkowskiej.

Danuta i Czesław Rzadkosz na moście w Fordonie

Danuta i Czesław Rzadkosz na moście w Fordonie. Zdjęcie zrobione krótko po wyjściu Czesława z więzienia politycznego. Wiosna 1957. Autor nieznany. Ze zbiorów Hanny Rzadkosz-Florkowskiej.

Widok na Osiedle Bajka

Widok z balkonu na Osiedle Bajka. W tle ulica Andersena, apteka oraz Osiedle Szybowników w budowie. Lata 80. Autor A. Rekowska, ze zbiorów autorki.

Górki Fordońskie, 1984 rok

Rodzinna fotografia wykonana podczas spaceru po Fordońskich Górkach, 1984 rok. Autor A. Rekowska, ze zbiorów autorki.

Górki Fordońskie, widok w stronę Mariampola 1985 rok

P. Anna na Górkach Fordońskich z rodziną, widok w stronę Mariampola, 1985 rok. Autor B. Rekowski, ze zbiorów A. Rekowskiej.

Osiedle Szybowników w budowie

P. Anna (pierwsza od lewej) podczas rodzinnego spaceru w Nowym Fordonie. Zdjęcie na ulicy Andersena, widok na osiedle Szybowników w budowie, lata 80. Autor B. Rekowski, ze zbiorów A. Rekowskiej.